GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 4482028

nr 448 2028

Vilhelm Bjerke-Petersen

(1909-1957), Danmark

Skål, Vilhelm Bjerke-Petersen (1909-1957), Rörstrand, 1951-52, chamottelera, blank glasyr med svarta dekorationer på mellanblå botten, oregelbunden låg och öppen form med bred mynningskant, diameter 17 cm, signerad: 'KOMP. V. Bj. P.'

Utrop:

100 kr

Såld:

250 kr

måndag 29 januari 2007
kl 16:00:01

  • Tema
  • 29 jan

50-tal

"Terma" och "Spisa Ribb" (1955

Läs mer om 50-tal

Vilhelm Bjerke-Petersen

Läs mer om Vilhelm Bjerke-Petersen
Rörstrand